Yamaha, Assen MotoGP antrenmanlarında yeni motorunu tanıttı

Yamaha, Hollanda Grand Prix’sinde Cuma günü yeni bir MotoGP motoru tanıttı, sadece Fabio Quartararo bunun akıcı Assen pistinde pek işe yarayacağına inanmıyor.

Japon marka, bu hafta sonu Hollanda GP’si öncesinde yarışçılarıyla beraber yeni motoru geliştirmek ve kontrol etmek için ayrıcalık avantajlarını kullandı.

Yamaha’nın ilk 2024 motoru sürücülerden talep edilmiş olduğu benzer biçimde daha çok güç sağlıyordu, sadece M1’in çevikliğini azaltıyordu – hem Quartararo hem de Alex Rins bu yıl birkaç yarışta kol pompası sorunları yaşadı.

Assen’e getirilen yeni motor, gücü korurken çeviklik sorunlarını iyileştirmeyi amaçlıyor.

İkinci antrenmandan elde edilmiş hız tuzağı sayıları, iki Yamaha’nın listenin en altında yer aldığını ve M1’in en süratli makinelere 7 km/s (4,3 mph) kaybettiğini gösteriyor.

Quartararo, yeni motorun frenleme esnasında motosiklete destek bulunduğunu, bunun da daha yavaş virajlarda daha iyi dönüşlere olanak sağladığını, sadece süratli dönüşlerde herhangi bir gelişme olmadığını söylemiş oldu.

Cuma gününü 11. sırada tamamlayan Quartararo, “Yeni motor destek oluyor fakat burada değil.”

“Birkaç virajda, şu demek oluyor ki hakkaten durduğumuz bölgede destek oluyor, bu sebeple daha çok durma performansı hissediyoruz.”

“Fakat burada, ikinci sektörde durmak zorunda değilsiniz. Dönmeniz ve motosiklet üstünde çevik olmanız gerekiyor, son sektörde de.”

“Doğrusu bu alanda oldukça şey kaybediyoruz. Sadece birinci sektörü denetim edersek, oldukça hızlıyım ve en oldukça geliştiğimiz alan burası.”

“Motosikleti daha çok durdurabiliyorum ve birazcık daha çok hız yapabiliyorum. Sadece ne yazık ki, hakkaten süratli virajlarda hâlâ eskisi kadar kötüyüz.” dedi.

Alex Rins, Yamaha Factory Racing

Alex Rins, Yamaha Yapınak Yarışı

Fotoğraf: Gold and Goose / Motorsport Images

İkinci antrenmanın birinci sektöründe Quartararo, Maverick Vinales’in 30.078s’lik derecesine kıyasla 30.163s’lik derecesiyle en süratli üçüncü isim oldu.

İkinci sektörde 14. sıraya geriledi, üçüncü bölümde dokuzuncu sıraya terfi etti ve son sektörde 11. sıraya geriledi. Sektör zamanları Quartararo’nun iddialarını doğruladı.

Quartararo ve Rins’in her ikisinde de yeni motorlardan birer tane bulunuyor ve Quartararo eski motora dönmenin kendi tercihi olmayacağı mevzusunda ısrar ediyor.

“Kullanmaya devam edeceğim bu sebeple dönüşlerde ve çeviklikte daha fena değil.”

“Aynı fakat durma performansını birazcık geliştirdik.”

“Ve yavaş virajlarda motosiklet daha iyi dönüyor.”

“Doğrusu, 24’teki son temeli kullanmanın bir anlamı yok. Katar’dan Mugello’ya kadar aynı motoru kullandık fakat daha iyi bulunduğunu düşündüğümüz için değişiklik yapmak zorunda kaldık.”

Antrenman sonunda 14. olan Rins şunları kaydetti: “Yeni motorla dönüşler birazcık daha iyi oldu.”

“Birazcık dönüş kazandık fakat gene de rakiplere kıyasla birazcık uzaktayız.”

“Bu sabah elektroniklerle ilgili bazı problemler yaşadık, oldukça fazla tur atamadım bu sebeple söylediğim benzer biçimde TC (çekiş kontrolü) iyi bir halde, muntazam bir halde çalışmıyordu.”

“Sadece öğleden sonrasında elektronik tarafını birazcık değiştirdik ve ayarlarla ilgili değişik bir yaklaşım uyguladık ve sabaha kıyasla bir adım ilerledik.”

“Fakat hâlâ daha yakın olmak için kafi değil. Şu anda Q2’nin dışındayız, bu yüzden yarın birazcık daha çok çalışmamız gerekecek.”

Destek editörler: Oriol Puigdemont ve Gerald Dirnbeck tarafınca hazırlanan ek rapor

Yorum yapın