Türkiye’de Kaç Adet Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Var?

Türkiye’de elektrikli araçların sayısı arttıkça şarj istasyonu mevzusundaki gerekseme da büyüyor. Ülkemizdeki elektrikli vasıta şarj istasyonları da bu ihtiyaca bağlı olarak artış gösteriyor. O şekilde ki Türkiye’deki tüm şehirlerde elektrikli otomobil şarj istasyonu bulunuyor. Peki, ülke genelinde toplam kaç tane şarj istasyonu ve şarj noktası (soket) mevcut?

Türkiye’deki Elektrikli Vasıta Şarj İstasyonu Sayısı

Türkiye’deki elektrikli vasıta şarj istasyonu adedi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) resmî açıklaması ile duyuruldu. EPDK Başkanı tarafınca meydana getirilen açıklamada, elektrikli şarj istasyonları hakkında detaylı bilgiler yer ediniyor. Açıklamaya gore Türkiye’de, 2023 Ekim ayı itibarıyla 4.221 tane şarj istasyonu bulunuyor. Bu şarj istasyonlarının toplamda 8.861 tane sokete şu demek oluyor ki şarj noktasına haiz olduğu da açıklandı. Ülkemizdeki 8.861 şarj noktasının 6.633 adedi AC şarj (yavaş şarj), 2.228 adedi ise DC şarj (süratli şarj) özelliği taşıyor. 

EPDK tarafınca meydana getirilen açıklamada 2023 Ekim ayı itibarıyla devletimizde ortalama 33.000 tane elektrikli vasıta olduğu ve buna gore her 14 araca bir DC şarj noktası düşmüş olduğu bilgisi de bulunuyor. Bu hesaplamaya gore Türkiye, vasıta başına düşen DC şarj noktası bakımından Avrupa’da 1. sırada yer ediniyor. Birinciliğin deposu ise ülkemizdeki elektrikli vasıta sayısının Avrupa’ya gore daha azca olması. Üstelik elektrikli vasıta şarj istasyonu firmalarının sayısı da hızla arttığı için bu mevzuda ülke bazında bir sorun yaşanmayacağı düşünülüyor. 

Elektrikli vasıta şarj istasyonları mevzusunda Togg şarj istasyonu markası Trugo’dan da anlatmak gerekiyor. Bu sebeple Trugo, 2023 Ağustos ayı itibarıyla 81 ilde yüksek süratli şarj noktası sunan ilk şirket oldu. Trugo, 81 ilde tamamı 180 kW’nin üstünde güce haiz 272 süratli şarj istasyonu ve bu istasyonlarda bulunan 544 soket ile elektrikli vasıta sahiplerine hizmet veriyor. 

Şarj İstasyonlarına Ilişkin Bilgilere Nereden Ulaşabilirim?

EcoTour

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Türkiye’de elektrikli vasıta kullanan sürücüler için yeni bir hizmetin duyurusunu yapmış oldu. Şarj istasyonlarına ilişik lokasyon ve benzeri bilgilere tek noktadan ulaşmak isteyen elektrikli vasıta sahipleri, EPDK tarafınca hizmete oluşturulan Şarj@TR adlı mobil uygulamayı kullanabilir. 

Kullananların Şarj@TR mobil uygulamasından ulaşabilecekleri bazı detayları şöyleki sıralayabiliriz:

  • Yavaş ve süratli şarj istasyonları

  • Şarj istasyonlarının coğrafi konumları

  • İstasyonlardaki şarj ünitesi sayıları

  • İstasyonlardaki şarj soketi sayıları

  • Şarj noktalarının tipleri ve güçleri

  • İstasyonlarda kabul edilen ödeme şekilleri ve fiyatlar

  • Şarj noktalarının müsaitlik durumları

Buna ek olarak kullanıcılar, EPDK resmî web sitesi üstünden de şehirlerdeki şarj istasyonları sayısına ve istasyon konumlarına erişebilecek. Şarj@TR uygulamasını indirmek için:

Yeni Gelen Yeşil Şarj İstasyonu Nedir?

EPDK, elektrikli vasıta ve şarj istasyonu mevzusunda daha çevreci kullanımı yaygınlaştırmak adına “yeşil şarj istasyonu” uygulamasına da başladı. Meydana getirilen düzenleme doğrultusunda, şarj istasyonu kanalıyla elektrikli araçlara temin edilen elektrik enerjisinin tamamını yenilenebilir enerji kaynakları ile üreten firmalar, kullanıcılara yeşil şarj istasyonları sunabilecek. 

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimini ve tüketimini teşvik etmeyi hedefleyen EPDK, yeşil şarj istasyonu kurmaya uygun olan firmalara YEK-G Belgesi verecek. Firmalar bu belgeye haiz yeşil şarj istasyonları ile çevreye duyarlı vasıta sahiplerine hizmet sunabilecek. 

Yorum yapın