Galibiyetim Ogier için acımasızca oldu

Tanak, Toyota sürücüsü sekiz kez dünya şampiyonu Sebastien Ogier’in ralliyi tamamlamasına üç kilometre kala lastiğinin patlamasının arkasından, rakibini 0.2 saniye farkla geçerek sürpriz bir zafer elde etti.

Tanak’ın elde etmiş olduğu 0.2 saniyelik kazanma marjı, Ogier’in 2011 Ürdün Rallisi’nde Jari-Matti Latvala’yı yenerek elde etmiş olduğu WRC’nin en yakın bitişiyle birlikte rekoru paylaştı.

Ogier, pazar gününe Tanak’ın 17.1 saniye önünde başlamıştı sadece bu fark, son Sassari Güç Etabı’na girerken 6.2 saniyeye indi ve drama bunun arkasından başladı.

Son etapta yaşananlar Tanak’ı şok etti. 2019’da aynı etapta yaşamış olduğu direksiyon problemi sebebiyle Sardinya zaferini kaybettiğinden rakibi Ogier’le hızlıca empati kurdu.

“Hakkaten ne işe yaradığını görünce şaşırdım, bir tek pazar günü puanlarına odaklanıyordum ve elimden geleni halletmeye çalışıyordum.”

“Biz park halindeydik ve Seb’in zamanını gördüm, yarıya ulaştığında bir tek bir saniye geride bulunduğunu gördüm. Vakit farkını bilmiyordum ve Martin’e (kopilotu) sormuş oldum.

“İşin sonunda birçok duyguyu aynı anda hissediyorsunuz. Açıkçası yaşananlar bizim için oldukca pozitif yönde bundan dolayı zafere asla odaklanmıyorduk, bir tek pazar gününe odaklanmıştık.”

Sébastien Ogier, Vincent Landais, Toyota Gazoo Racing WRT Toyota GR Yaris Rally1

Sébastien Ogier, Vincent Landais, Toyota Gazoo Racing WRT Toyota GR Yaris Rally1

Photo by: Toyota Racing

“Seb’in bu şekilde kaybetmesi hakkaten acımasız. Daha ilkin onun yerinde ben vardım, bu etapta güvence bir zaferi kaybettim o yüzden ne kadar fena hissettirdiğini biliyorum.” dedi Tanak.

Cumartesi sabah etabında Fransız sürücünün önünde yer edinen Tanak, Ogier ile rallinin başından beri sıkı bir savaşım içindeydi. Hyundai, Estonyalı sürücüye sert çakıl koşullarında “güvende olmasını ve zorlamamasını” söylemiş oldu. Bu davet Tanak’ın cumartesi öğleden sonrasında yaşamış olduğu özgüven sorununa sebep olmasa da Tanak pazar sabahı atak yapmış oldu.

2019 şampiyonu Tanak’ın Hyundai ile ikinci dönemindeki ilk zaferi onu, ekip arkadaşı Thierry Neuville’in 18 puan gerisine, şampiyona sıralamasında ikinci sıraya taşıdı. Şampiyonluk mücadelesine geri dönmekten memnun olan Tanak, şampiyonluk hedefini sürdürebilmek için hâlâ yapılacak işler bulunduğunu düşünüyor.

“Bilhassa cumartesi öğleden sonrasında bazı zayıf noktalarımız bulunduğunu hâlâ görebiliyoruz, benim için nelerin işe yaramadığını da… Şimdi tamamen değişik bir zemine gideceğimiz için meydana getirecek oldukca işimiz var. Ümit ederim iyi bir hissiyata haiz olabilirim ve önümüzdeki rallilerde zorlayabilirim.”

“Bu rallilerde neyin mühim bulunduğunu bildiğim için sabırsızlanıyorum, sadece bu aşamada mühim olan arabayı olması gerektiği şeklinde çalıştırmak.” diye ekledi.

Yorum yapın